12.04.2015

Savus sirgalius ir visą Lietuvą stebinusi Raseinių vyrų krepšinio komanda po penkto ketvirtfinalio etapo mačo baigė savo pasirodymą šių metų Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) sezone. Tačiau šio sezono darbų dar nebaigė Raseinių komandos palaikymo šokėjos.

Pasigirsta „vienas, du, trys – blynai!“ ir išyra plačiai besišypsančių merginų būrys. „Kad tas pirmas blynas nebūtų prisvilęs“, – juokauja Raseinių kūno kultūros ir sporto centro ir Prezidento Jono Žemaičio gimnazijos palaikymo šokėjų grupės „Don‘t Stop“ vadovė Jurgita Miniotienė.

Kuriozai neišvengiami

Raseinių šokių grupė, pavadinimu „Don‘t Stop“ (liet. „Nesustok“), gyvuoja apie dešimt metų. Nuo pat įsikūrimo pradžios merginoms vadovauja J. Miniotienė. Po „Don‘t Stop“ vardu rikiuojasi kelios kartos šokėjų, o šiuo metu grupei priklauso dvylika šešiolikos–aštuoniolikos metų merginų: Gabija Gudiškytė, Diana Karabinaitė, Gabrielė Kaminskaitė, Indrė Užemeckaitė, Agnė Paulauskaitė, Agnė Kromerytė, Ieva Vainauskaitė, Urtė Vaivadaitė, Greta Budraitytė, Aistė Gustaitė, Gabija Mitkutė ir Taurė Ajauskaitė.

J. Miniotienė ir jos vadovaujama grupė „Don‘t Stop“ neapsiriboja vien tik minutės trukmės šokiais per Raseinių vyrų krepšinio komandos rungtynes. Raseiniškės dalyvauja šokių konkursuose „Gintarinė rampa“, „Pavasario fiesta“, „Šokio vizija“. Šiemet merginos pasirodė NKL organizuotame geriausios šokėjų grupės konkurse. Šiuo metu raseiniškės intensyviai ruošiasi NKL finalinio ketverto varžyboms, kurios vyks balandžio 18–19 dienomis namų aikštėje.

„Būna, kad sekmadieniais treniruojamės apie tris valandas, – pasakojo šokėja Gabrielė. – Pavargstame, bet smagu! Ypač smagu, kai šokame aikštelėje.“ Merginos tikino, jog visą vargą ir išlietą prakaitą atperka geros emocijos, kurias šokėjos patiria rungtynėse minutės pertraukėlių metu.

Raseinių šokėjoms keliolika minutės pertraukėlių per rungtynes nebūtų problema. Merginos sustabdytą rungtynių laiką užpildytų skirtingais pačių kurtais šokiais. Jos kaskart baigdamos šokti nekantrauja, kada vėl teisėjas švilptelės minutės pertraukėlę.

Ar rungtynių metu atsitinka kuriozų? Merginos choru skaniai nusijuokia. Buvo, kai išbėgus į aikštės vidurį muzika per minutę taip ir nenuskambėjo. Arba nukrenta sijonai. Kamuoliai, kaip šokio dekoras, skrenda į šoną. „Būna, kad krepšininkai nespėja išeiti iš aikštelės, o mes jau einame šokti ir plojame jiems einantiems prieš veidus“, – krizeno viena iš merginų.

„Rasų“ šokėjos (V. Judicko nuotr.)

Svarbiausia išvengti traumų

Nors ir treniruotėse, ir rungtynių metu per minutės pertraukėles jaunųjų šokėjų tyko traumos ir pavojai, merginoms svarbiausia saugumas. „Jos visada stengiasi išvengti traumų, moka save pasaugoti. Nesvarbu, kad nepavyks. Svarbu, kad saugiai. Saugumas – pirmoje vietoje“, – pasakojo vadovė.

Ar šokėjas palaiko Raseinių komandos sirgaliai? „Palaikymu tikrai nesiskundžiame, po šokio visada sulaukiame plojimų, o tai mums yra geriausias atlygis už darbą per treniruotes, – sakė viena iš šokėjų. – Palaikymas labai priklauso nuo to, ar komanda laimi, ar ne. Jei rungtynių pabaiga įtempta ir mūsų komanda laimi, sulaukiame tikrai daug palaikymo. Šiemet daug labiau įsigiliname į varžybas, jas ir stebėti įdomiau. Kai eini į aikštelę, pamiršti taškų skirtumą. Bet, žinoma, jei mūsų komanda pralaimi, šypsenos nebūna tokios nuoširdžios.“

Merginos prisiminė vienas Raseinių komandos rungtynes su dviem pratęsimais. „Visi žiūrovai buvo „ant bangos“, šokėjos irgi. Buvo be galo smagu. Šios emocijos neišdildomos“, – pasakojo viena iš merginų.

Naujokes prigąsdina

Šokėjos, paprašytos apibūdinti vadovę, negailėjo gerų žodžių. Pati J. Miniotienė save laiko griežta ir reiklia. „Merginos jau priprato. Mūsų bėda ta, kad esame kintantis kolektyvas. Nuolat pasipildome naujomis šokėjomis ir joms iš pradžių sunku adaptuotis. Aš ateinančiai mergaitei iškart pasakau: čia yra sunku, – sakė J. Miniotienė. – Bus ir keliai mėlyni, ir lūpą gali prasikirsti. Šokdamos mes turime parodyti, kad tai daryti lengva, nors iš tikrųjų reikia įdėti daug darbo, noro ir pastangų. Jei bijai prakaito, geriau neik, kadangi čia reikės sunkiai dirbti.“

J. Miniotienė savo auklėtinėms irgi negailėjo pagyrų. „Merginos visapusiškos, greitai orientuojasi. Žaviuosi jomis. Jos labai greitai viską supranta. Aš netgi susirgusi galiu neabejoti, kad jos repetuos ir be manęs. Šokėjos labai stiprios, darbščios, reiklios, draugiškos. Joms nėra neįveikiamos kartelės. „Mes padarysime“, – jos man vis sako ir aš jomis tikiu.“

„Ir jūs neleidžiate eiti lengviausiu keliu“, – vadovės pasisakymą papildė viena iš šokėjų.

„Jei matau, kad tikrai neįmanoma padaryti to, ką užsibrėžėme, sakau „nedarykime“, bet dar turbūt taip nėra buvę“, – nusijuokė vadovė.

„Merginos, rytoj treniruotė!“ – pokalbį užbaigė Raseinių vyrų krepšinio komandos palaikymo šokėjų vadovė J. Miniotienė.

Geriausias ketvirtfinalio etapo žaidėjas – J. Kazakauskas

09.04.2015

Prieš metus geriausio NKL finalo ketverto žaidėjo titulą iškovojęs Julius Kazakauskas tęsia tradiciją ir geriausią formą įgauna sezono pabaigoje. Puikiai čempionato ketvirtfinalyje rungtyniavęs ir į NKL finalo ketvertą Klaipėdos „Naftos-Uni-Akvaservis“ komandą atvedęs 24 metų 197 cm ūgio puolėjas pripažintas geriausiu ketvirtfinalio etapo žaidėju.

Keturiose dvikovose su „Trakų“ ekipa J. Kazakauskas pelnė po 18,8 taško, atkovojo po 10 atšokusių kamuolių, atliko po 3 rezultatyvius perdavimus, išprovokavo po 8 varžovų pražangas, perėmė po 1,5 kamuolio ir rinko po 29,8 naudingumo balo.

Dvitaškiu klaipėdietis metė 57 proc. (17/30), tritaškius – 54 proc. (7/13), baudas – 74 proc. (20/27) tikslumu.

Kovojantį dėl NKL čempiono titulo J. Kazakauską galėsdime išvysti NKL finalo ketverte, kuris balandžio 18-19 dienomis vyks kaimo turizmo sodybos „Karpynė“ sporto arenoje (Raseinių raj.). Pirmajame pusfinalyje susitiks „Palanga“ ir Klaipėdos „Nafta-Uni-Akvaservis“, antrajame – Marijampolės „Sūduva-Mantinga“ ir Molėtų „Ežerūnas-Karys“.

Su kamuoliu J. Kazakauskas (S. Čirbos nuotr.)

2014-2015 metų NKL sezono parodą pirmieji pamatė Raseinių gimnazistai

09.04.2015

Raseinių Prezidento Jono Žemaičio gimnazijoje pakvipo Nacionalinės krepšinio lygos finalo ketverto nuotaikomis. Trečiadienį šioje mokykloje atidaryta 2014-2015 metų NKL sezono nuotraukų paroda, kurią sudaro 30 kadrų.

Gimnazijoje ekspozicija veiks savaitę, vėliau nuotraukos persikels į „Karpynę“. Čia balandžio 18-19 dienomis įvyks NKL finalo ketverto turnyras.

Fotografai Saulius Čirba, Vytalius Judickas, Linas Šilkaitis ir Algimantas Čiža įamžino visų 2014-2015 metų sezono NKL komandų akimirkas. Parodoje eksponuojamose nuotraukose – dėjimai, blokuoti metimai, emocijos, žavios šokėjos bei krepšinio teisėjai. Parodai skirtos nuotraukos atrinktos iš daugiau nei 3000 kadrų.

„Tokio tipo paroda lygos istorijoje organizuojama pirmą kartą, norėjome atspindėti ir pateikti krepšinį ne tik internete, ar straipsniuose, bet tokia forma, kuri yra įvairiapusė ir ilgalaikė. Mums NKL finalo ketvertas prasideda šiandien. Čia su krepšiniu ir mūsų lyga susipažins daugiau nei pusė tūkstančio gimnazistų, mokytojai, svečiai. Vėliau kelsimės į „Karpynę“, o ten tapsime įdomūs visai Lietuvai. Ačiū Raseinių Prezidento Jono Žemaičio gimnazijai už priėmimą, už dėmesį ir domėjimąsi krepšiniu,“- pristatydamas parodą sakė NKL vykdantysis direktorius Giedrius Grybauskas.

Parodos atidaryme dalyvavo Prezidento Jono Žemaičio gimnazijos direktorius Linas Dargevičius, Raseinių „Rasų“ komandos vyr. treneris Albertas Vilimas, NKL komunikacijos vadovas Gedas Saročka.

G. Saročka, G. Grybauskas, L. Dargevičius ir A. Vilimas (V. Judicko nuotr.)

Pozicinė analizė: taikliausi ir prasčiausi NKL sezono metikai

07.04.2015

Dvitaškių ir tritaškių pataikymo procentai yra dažniausiai naudojami indikatoriai atskirti geriausius metikus bei efektyviausius taškų rinkėjus. Vis dėlto įprastai pagal bendrą metimų pataikymo procentą (dvitaškiai plius tritaškiai) pirmauja arti krepšio rungtyniaujantys ir mažiausiai rizikingus metimus atliekantys aukštaūgiai, todėl verta išskirti metimus pagal jų tipą ir sudėtingumą - tritaškius, šūvius iš vidutinio nuotolio ir metimus iš po krepšio.

Krepšinio analitiko Erildo Budraičio atliktas tyrimas atskleidė septynis Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL)

rungtyniaujančius žaidėjus, kurie efektyviausiai atakuoja krepšį iš septynių skirtingo sudėtingumo zonų - kairės ir dešinės baudos aikštelės pusės, vidutinio nuotolio (kairė ir dešinė pusė) bei trijų tritaškio pozicijų - vidurio ir kraštų. Tyrimas taip pat parodė, kurie žaidėjai pervertina savo jėgas 2014-2015 metų sezone atakavę iš jiems nepalankių pozicijų.

Netaikliausi NKL metikai

Tokiais tapo du iš toli dažnai atakuojantys vidurio puolėjai, Karolis Brusokas iš “Trakų” ir Nerijus Anglickis, šį sezoną atstovavęs “Šilutei” ir Joniškio “Delikatesui”. Vidutiniškai 1,8 tritaškio per rungtynes išmetantis K.Brusokas iš dešiniojo tritaškio krašto pataikė tik 10,5 procento metimų - du iš 19. N.Anglickio taiklumas iš kairiojo krašto buvo panašus - du taiklūs tolimi metimai iš 16 bandymų (12,5 proc.). N.Anglickis varžovams šį sezoną buvo kur kas pavojingesnis iš dešiniojo krašto, kuriame pataikė 38,9 procento tolimų metimų.

Iš priekinės tritaškio dalies prasčiausiai 2014-2015 metų sezone sekėsi pataikyti K.Brusoko komandos draugui Tautvydui Paliukėnui ir Raseinių “Rasų” gynėjui Justui Petkevičiui - abu žaidėjai realizavo 16,7 proc. metimų (trys iš 18). Tiesa, tas pats T.Paliukėnas taip pat pateko ir tarp geriausių metikų.

Prasčiausiai iš vidutinio nuotolio sekasi NKL finaliniame ketverte pasirodysiančiam Marijampolės “Sūduvos-Mantingos” duetui Mariui Valukoniui ir Pauliui Kleizai. Pastarasis iš dešinės pusės pataikė 17,6 proc. metimų (trys iš 17) ir yra kur kas pavojingesnis iš tolimos distancijos arba arčiau krepšio. M.Valukonis iš kairiosios vidutinio nuotolio pusės atakuoja dažnai (31 metimas šiame sezone), tačiau pataikymo rodikliai - tragiški. Vos trys taiklūs metimai per visą 2014-2015 metų sezoną ir 9,7 procento taiklumas. Bendras M.Valukonio pataikymo iš vidutinio nuotolio procentas - vos 17,2.

Vietas po krepšiu tarp netaikliausių NKL žaidėjų užėmė du jaunieji gynėjai - 19-metis Vladislovas Razumnovas iš Jonavos “Petrochemos” ir 18-metis Kristupas Žemaitis iš Kauno “Žalgirio-2”. Abu žaidėjai dažniau atakuodavo iš toli nei verždavosi link krepšio ir suprantama kodėl. V.Razumnovo rodikliai atakuojant iš po krepšio yra vieni žemiausių lygoje, o rezultatai iš dešiniosios baudos aikštelės pusės - prasčiausi tarp visų žaidėjų. Kaip ir V.Razumnovas iš dešiniosios, K.Žemaitis iš kairiosios pusės pataikė vos penkis metimus iš 17 atliktų (29,4 proc.) ir šioje pozicijoje taip pat buvo prasčiausias.

Taikliausi NKL krepšininkai

Geriausiais metikais iš po krepšio šį sezoną tapo jau minėtas T.Paliukėnas ir Tomas Miškinis iš Šakių “Zanavyko”. NKL debiutantas T.Paliukėnas dažnai ir prastai atakavo iš toli, bet iš kairiosios baudos aikštelės pusės pataikė 16 metimų iš 20 ir su 80 proc. pataikymo procentu aplenkė visus kitus NKL žaidėjus. Nemažiau įdomus T.Miškinio atvejis - vidurio puolėjas Šakiuose neužėmė svarbios vietos komandoje, tačiau po krepšiu puolime rungtyniavo išskirtinai efektyviai. Iš dešiniosios baudos aikštelės pusės T.Miškinis pataikė net 87,5 proc. (!) metimų (35 iš 40), kairiosios - 79,6 proc., ir pagal šiuos rodiklius dar vienam NKL debiutantui negali prilygti niekas.

Vidutinio nuotolio kategorijoje dešinėje pusėje geriausiai šį sezoną atakavo “Petrochemos” puolėjas Henrikas Vorotnikovas, realizavęs 56 proc. bandymų (14 iš 25), kairėje - kaip ir buvo galima tikėtis, “Zanavyko” lyderis Šarūnas Vingelis. 66,7 proc. metimų (22/33) iš kairės vidutinio nuotolio pataikęs Š.Vingelis taip pat buvo netoli H.Vorotnikovo, iki kurio taikliarankiui pritrūko vos 1,9 proc. Antras taikliausias tritaškių metikas taip pat tapo geriausiai iš priekinės tritaškio dalies metančiu NKL žaidėju - Š.Vingelis iš šios pozicijos pataikė 46,2 proc. metimų (24/52).

Būtent taikliausias NKL lygos snaiperis, sezono viduryje iš Klaipėdos “Neptūno” į Klaipėdos “Naftą-Akvaservis”, o vėliau į “Žalgirio-2” komandą persikėlęs Laurynas Beliauskas užėmė geriausiai iš kraštų atakuojančio žaidėjo poziciją. Ilgalaikę sutartį su “Neptūnu” turintis 18-etis talentas, kuris šį sezoną tritaškius metė net 51,7 proc. taiklumu, iš kairiosios tolimosios pusės realizavo 56,5 proc. metimų (13 iš 23), iš dešiniosios - net 66,7 proc. (12 iš 18). Įspūdingiausią pasirodymą taip pat šį sezoną NKL debiutavęs L.Beliauskas surengė prieš “Rasus”, kai pataikė septynis tritaškius iš tiek pat bandymų ir surinko 26 taškus.

Vienas perspektyviausių metikų Lietuvoje, L.Beliauskas šį sezoną jau laimėjo Moksleivių krepšinio lygos (MKL) “Žvaigždžių dienos 2015” tritaškių konkursą ir greičiausiai bus tarp pretendentų iškovoti geriausio NKL snaiperio vardą finalinio ketverto metu vyksiančiame konkurse Raseiniuose.

„Rasų“ pasaką nutraukę molėtiškiai – finalo ketverte

04.04.2015

NKL išsišokėlių Raseinių „Raseinių“ viltys patekti į finalo ketvertą sudužo per pirmuosius du kėlinius. Penktosiose ketvirtfinalio serijos rungtynėse raseiniškiai išvykoje 62:83 nusileido nepriekaištingai rungtyniavusiems Molėtų „Ežerūno-Kario“ krepšininkams.

Lemiamą persvarą Mindaugo Kildišiaus auklėtiniai įgijo per pirmuosius du kėlinius, kuomet nuo svečių pabėgo 29 taškais (51:22). Antrą rungtynių pusę „Rasai“ pradėjo spurtu 9:0, tačiau vietinių žiūrovų palaikomi „kariai“ netruko perimti iniciatyvą ir po trijų kėlinių švieslentė rodė tą pačią persvarą

73:44. Paskutinis ketvirtis tebuvo formalumas. Svečiai sumažino atsilikimą, tačiau rungtynes užtikrintai laimėjo „Ežerūnas-Karys“ – 83:62.

Nors Molėtų komanda dažniau klydo (20 prieš 15), tačiau ženkliai geriau kovojo dėl atšokusių kamuolių (43 prieš 24), tiksliau atakavo iš dviejų (64 proc. prieš 47 proc.) ir trijų taškų zonų (38 proc. prieš 20 proc.).

Molėtiškiai tapo paskutiniais NKL finalo keverto dalyviais. Jie prisijungė prie Marijampolės „Sūduvos-Mantingos“, „Paalangos“ ir Klaipėdos „Naftos-Uni-Akvaservis“ komandų.

„Ežerūnas-Karys“: Žygimantas Šeštokas ir Eimantas Narušis – po 13 taškų, Tomas Galeckas 11, Gintautas Matulis 9, Deividas Kumelis ir Raimundas Ambrulaitis – po 8.

„Rasai“: Karolis Guščikas 23, Darius Marcinkevičius 12, Darius Gricius 7.

Trečią kartą „Trakus“ įveikę klaipėdiečiai – NKL finalo ketverte

02.04.2015

Klaipėdos "Naftos-Uni-Akvaservis" prasibrovė tarp keturių stipriausių Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) komandų ir tęs kovą dėl medalių.

Ryčio Vaišvilos auklėtiniai ketvirtadienį Klaipėdoje, itin šiltai palaikomi didžiulio būrio sirgalių, rezultatu 79:70 (17:11, 12:18, 24:15, 26:26) palaužė NKL vicečempionę „Trakų“ ekipą ir ketvirtfinalio seriją laimėjo rezultatu 3:1.

Klaipėdiečiai rungtynes pradėjo kovingai nusiteikę ir per pirmąsias dešimt minučių išsiveržė į priekį – 17:11. Visgi,

tituluoti varžovai nesiruošė lengvai atiduoti pergalės, priešinosi itin atkakliai ir dar iki didžiosios pertraukos išlygino rezultatą – 29:29.

Po atokvėpio minučių naftininkai vėl ėmė demonstruoti charakterį – kovėsi darniai it vienas kietas kumštis ir varžovams primetė greitą rungtynių tempą. Po trijų kėlinių klaipėdiečiai susikrovė 9 taškų persvarą – 53:44, o ketvirtajame kėlinyje vienu metu buvo atitrūkę per saugų 15 taškų atstumą ir pergalės iš rankų jau nebepaleido.

"Naftos-Uni-Akvaservis" komandą į pergalę vedė 20 taškų pelnęs Ignas Vaitkus, 17 taškų pridėjo šįkart itin kovingai ir drąsiai rungtyniavęs Donatas Norkus, 13 taškų pelnė Viktoras Chodosovskis, 12 (7 atk. kam.) – Julius Kazakauskas, 9 – Mindaugas Stašys, po 3 – Elvinas Gintvainis ir Laurynas Lučinskas, 2 – Aidas Einikis.

Iš „Trakų“ komandos išsiskyrė 16 taškų surinkęs Simonas Lekys, 14 (10 atk. akm.) – Karolis Brusokas, po 10 – Dovis Bičkauskis ir Caleb Sutton, 8 – Domantas Pipiras, 7 – Tautvydas Pauliukėnas.

"Naftos-Uni-Akvaservis" ekipą šįkart palaikė itin gausus, tiesiog rekordinis būrys sirgalių – Klaipėdos kūno ir kultūros sporto salė buvo sausakimša, žmonės atsistoję ir susigrūdę rungtynes stebėjo tiesiog prie salės durų.

Atvyko ir būrys „Trakų“ sirgalių, tad atmosfera buvo puiki – liejosi skanduotės ir šūksniai. Klaipėdiečiai itin nuoširdžiai palaikė kovinguosius klaipėdiečius ir po rungtynių gyrė savo miesto komandą už pasiaukojamai atliktą darbą.

„Tai nuostabi diena! Klaipėdiečiai eliminavo NKL vicečempionus. Mūsų miesto komanda po pertraukos vėl sugrįžo į NKL elito būrį. Tai buvo padaryta juodu darbu, užsispyrimu ir kovingumu. Mūsų vyrai – tikri šaunuoliai“, - „Vakarų ekspresui“ sakė salėje rungtynes stebėję krepšinio sirgaliai.

Trenerių komentarai:

Rytis Vaišvila ("Naftos-Uni-Akvaservis" ekipos vyr. treneris): „Šiandien sirgaliai buvo tarsi šeštasis žaidėjas. Jų palaikymas buvo nuostabus. Tiesiog suteikė papildomos motyvacijos ir jėgų. Mes ir „Trakai“ – apylygės komandos, pergalę lėmė keli taškeliai. Atsipalaiduoti nežadame. Tikslai ir kartelė auga. Bandysime į Klaipėdą parvežti NKL medalius.“

Arvydas Straupis („Trakų“ ekipos vyr. treneris): „Mums čempionatas jau baigtas. Nieko nepadarysi, toks jau tas sportas. Mus pastaruoju metu persekiojo traumos ir ligos, be to, neturėjome lygiaverčių krepšininkų, kurie galėtų pakeisti startinio penketo žaidėjus. Esu labai dėkingas Karoliui Brusokui, kuris žaidė su sulūžusia ranka. Tiesiog nusiėmė gipsą ir kovojo. Taip pat mūsų centras Ignas Ramašauskas sirgo. Šioje ketvirtfinalio serija "Naftos-Uni-Akvaservis" ekipa buvo stipresnė, reikia juos pasveikinti su pergale. Ryčio Vaišvilos kariaunai linkiu tapti NKL čempionais.“