Pozicinė analizė: taikliausi ir prasčiausi NKL sezono metikai

07.04.2015

Dvitaškių ir tritaškių pataikymo procentai yra dažniausiai naudojami indikatoriai atskirti geriausius metikus bei efektyviausius taškų rinkėjus. Vis dėlto įprastai pagal bendrą metimų pataikymo procentą (dvitaškiai plius tritaškiai) pirmauja arti krepšio rungtyniaujantys ir mažiausiai rizikingus metimus atliekantys aukštaūgiai, todėl verta išskirti metimus pagal jų tipą ir sudėtingumą - tritaškius, šūvius iš vidutinio nuotolio ir metimus iš po krepšio.

Krepšinio analitiko Erildo Budraičio atliktas tyrimas atskleidė septynis Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL)

rungtyniaujančius žaidėjus, kurie efektyviausiai atakuoja krepšį iš septynių skirtingo sudėtingumo zonų - kairės ir dešinės baudos aikštelės pusės, vidutinio nuotolio (kairė ir dešinė pusė) bei trijų tritaškio pozicijų - vidurio ir kraštų. Tyrimas taip pat parodė, kurie žaidėjai pervertina savo jėgas 2014-2015 metų sezone atakavę iš jiems nepalankių pozicijų.

Netaikliausi NKL metikai

Tokiais tapo du iš toli dažnai atakuojantys vidurio puolėjai, Karolis Brusokas iš “Trakų” ir Nerijus Anglickis, šį sezoną atstovavęs “Šilutei” ir Joniškio “Delikatesui”. Vidutiniškai 1,8 tritaškio per rungtynes išmetantis K.Brusokas iš dešiniojo tritaškio krašto pataikė tik 10,5 procento metimų - du iš 19. N.Anglickio taiklumas iš kairiojo krašto buvo panašus - du taiklūs tolimi metimai iš 16 bandymų (12,5 proc.). N.Anglickis varžovams šį sezoną buvo kur kas pavojingesnis iš dešiniojo krašto, kuriame pataikė 38,9 procento tolimų metimų.

Iš priekinės tritaškio dalies prasčiausiai 2014-2015 metų sezone sekėsi pataikyti K.Brusoko komandos draugui Tautvydui Paliukėnui ir Raseinių “Rasų” gynėjui Justui Petkevičiui - abu žaidėjai realizavo 16,7 proc. metimų (trys iš 18). Tiesa, tas pats T.Paliukėnas taip pat pateko ir tarp geriausių metikų.

Prasčiausiai iš vidutinio nuotolio sekasi NKL finaliniame ketverte pasirodysiančiam Marijampolės “Sūduvos-Mantingos” duetui Mariui Valukoniui ir Pauliui Kleizai. Pastarasis iš dešinės pusės pataikė 17,6 proc. metimų (trys iš 17) ir yra kur kas pavojingesnis iš tolimos distancijos arba arčiau krepšio. M.Valukonis iš kairiosios vidutinio nuotolio pusės atakuoja dažnai (31 metimas šiame sezone), tačiau pataikymo rodikliai - tragiški. Vos trys taiklūs metimai per visą 2014-2015 metų sezoną ir 9,7 procento taiklumas. Bendras M.Valukonio pataikymo iš vidutinio nuotolio procentas - vos 17,2.

Vietas po krepšiu tarp netaikliausių NKL žaidėjų užėmė du jaunieji gynėjai - 19-metis Vladislovas Razumnovas iš Jonavos “Petrochemos” ir 18-metis Kristupas Žemaitis iš Kauno “Žalgirio-2”. Abu žaidėjai dažniau atakuodavo iš toli nei verždavosi link krepšio ir suprantama kodėl. V.Razumnovo rodikliai atakuojant iš po krepšio yra vieni žemiausių lygoje, o rezultatai iš dešiniosios baudos aikštelės pusės - prasčiausi tarp visų žaidėjų. Kaip ir V.Razumnovas iš dešiniosios, K.Žemaitis iš kairiosios pusės pataikė vos penkis metimus iš 17 atliktų (29,4 proc.) ir šioje pozicijoje taip pat buvo prasčiausias.

Taikliausi NKL krepšininkai

Geriausiais metikais iš po krepšio šį sezoną tapo jau minėtas T.Paliukėnas ir Tomas Miškinis iš Šakių “Zanavyko”. NKL debiutantas T.Paliukėnas dažnai ir prastai atakavo iš toli, bet iš kairiosios baudos aikštelės pusės pataikė 16 metimų iš 20 ir su 80 proc. pataikymo procentu aplenkė visus kitus NKL žaidėjus. Nemažiau įdomus T.Miškinio atvejis - vidurio puolėjas Šakiuose neužėmė svarbios vietos komandoje, tačiau po krepšiu puolime rungtyniavo išskirtinai efektyviai. Iš dešiniosios baudos aikštelės pusės T.Miškinis pataikė net 87,5 proc. (!) metimų (35 iš 40), kairiosios - 79,6 proc., ir pagal šiuos rodiklius dar vienam NKL debiutantui negali prilygti niekas.

Vidutinio nuotolio kategorijoje dešinėje pusėje geriausiai šį sezoną atakavo “Petrochemos” puolėjas Henrikas Vorotnikovas, realizavęs 56 proc. bandymų (14 iš 25), kairėje - kaip ir buvo galima tikėtis, “Zanavyko” lyderis Šarūnas Vingelis. 66,7 proc. metimų (22/33) iš kairės vidutinio nuotolio pataikęs Š.Vingelis taip pat buvo netoli H.Vorotnikovo, iki kurio taikliarankiui pritrūko vos 1,9 proc. Antras taikliausias tritaškių metikas taip pat tapo geriausiai iš priekinės tritaškio dalies metančiu NKL žaidėju - Š.Vingelis iš šios pozicijos pataikė 46,2 proc. metimų (24/52).

Būtent taikliausias NKL lygos snaiperis, sezono viduryje iš Klaipėdos “Neptūno” į Klaipėdos “Naftą-Akvaservis”, o vėliau į “Žalgirio-2” komandą persikėlęs Laurynas Beliauskas užėmė geriausiai iš kraštų atakuojančio žaidėjo poziciją. Ilgalaikę sutartį su “Neptūnu” turintis 18-etis talentas, kuris šį sezoną tritaškius metė net 51,7 proc. taiklumu, iš kairiosios tolimosios pusės realizavo 56,5 proc. metimų (13 iš 23), iš dešiniosios - net 66,7 proc. (12 iš 18). Įspūdingiausią pasirodymą taip pat šį sezoną NKL debiutavęs L.Beliauskas surengė prieš “Rasus”, kai pataikė septynis tritaškius iš tiek pat bandymų ir surinko 26 taškus.

Vienas perspektyviausių metikų Lietuvoje, L.Beliauskas šį sezoną jau laimėjo Moksleivių krepšinio lygos (MKL) “Žvaigždžių dienos 2015” tritaškių konkursą ir greičiausiai bus tarp pretendentų iškovoti geriausio NKL snaiperio vardą finalinio ketverto metu vyksiančiame konkurse Raseiniuose.

„Rasų“ pasaką nutraukę molėtiškiai – finalo ketverte

04.04.2015

NKL išsišokėlių Raseinių „Raseinių“ viltys patekti į finalo ketvertą sudužo per pirmuosius du kėlinius. Penktosiose ketvirtfinalio serijos rungtynėse raseiniškiai išvykoje 62:83 nusileido nepriekaištingai rungtyniavusiems Molėtų „Ežerūno-Kario“ krepšininkams.

Lemiamą persvarą Mindaugo Kildišiaus auklėtiniai įgijo per pirmuosius du kėlinius, kuomet nuo svečių pabėgo 29 taškais (51:22). Antrą rungtynių pusę „Rasai“ pradėjo spurtu 9:0, tačiau vietinių žiūrovų palaikomi „kariai“ netruko perimti iniciatyvą ir po trijų kėlinių švieslentė rodė tą pačią persvarą

73:44. Paskutinis ketvirtis tebuvo formalumas. Svečiai sumažino atsilikimą, tačiau rungtynes užtikrintai laimėjo „Ežerūnas-Karys“ – 83:62.

Nors Molėtų komanda dažniau klydo (20 prieš 15), tačiau ženkliai geriau kovojo dėl atšokusių kamuolių (43 prieš 24), tiksliau atakavo iš dviejų (64 proc. prieš 47 proc.) ir trijų taškų zonų (38 proc. prieš 20 proc.).

Molėtiškiai tapo paskutiniais NKL finalo keverto dalyviais. Jie prisijungė prie Marijampolės „Sūduvos-Mantingos“, „Paalangos“ ir Klaipėdos „Naftos-Uni-Akvaservis“ komandų.

„Ežerūnas-Karys“: Žygimantas Šeštokas ir Eimantas Narušis – po 13 taškų, Tomas Galeckas 11, Gintautas Matulis 9, Deividas Kumelis ir Raimundas Ambrulaitis – po 8.

„Rasai“: Karolis Guščikas 23, Darius Marcinkevičius 12, Darius Gricius 7.

Trečią kartą „Trakus“ įveikę klaipėdiečiai – NKL finalo ketverte

02.04.2015

Klaipėdos "Naftos-Uni-Akvaservis" prasibrovė tarp keturių stipriausių Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) komandų ir tęs kovą dėl medalių.

Ryčio Vaišvilos auklėtiniai ketvirtadienį Klaipėdoje, itin šiltai palaikomi didžiulio būrio sirgalių, rezultatu 79:70 (17:11, 12:18, 24:15, 26:26) palaužė NKL vicečempionę „Trakų“ ekipą ir ketvirtfinalio seriją laimėjo rezultatu 3:1.

Klaipėdiečiai rungtynes pradėjo kovingai nusiteikę ir per pirmąsias dešimt minučių išsiveržė į priekį – 17:11. Visgi,

tituluoti varžovai nesiruošė lengvai atiduoti pergalės, priešinosi itin atkakliai ir dar iki didžiosios pertraukos išlygino rezultatą – 29:29.

Po atokvėpio minučių naftininkai vėl ėmė demonstruoti charakterį – kovėsi darniai it vienas kietas kumštis ir varžovams primetė greitą rungtynių tempą. Po trijų kėlinių klaipėdiečiai susikrovė 9 taškų persvarą – 53:44, o ketvirtajame kėlinyje vienu metu buvo atitrūkę per saugų 15 taškų atstumą ir pergalės iš rankų jau nebepaleido.

"Naftos-Uni-Akvaservis" komandą į pergalę vedė 20 taškų pelnęs Ignas Vaitkus, 17 taškų pridėjo šįkart itin kovingai ir drąsiai rungtyniavęs Donatas Norkus, 13 taškų pelnė Viktoras Chodosovskis, 12 (7 atk. kam.) – Julius Kazakauskas, 9 – Mindaugas Stašys, po 3 – Elvinas Gintvainis ir Laurynas Lučinskas, 2 – Aidas Einikis.

Iš „Trakų“ komandos išsiskyrė 16 taškų surinkęs Simonas Lekys, 14 (10 atk. akm.) – Karolis Brusokas, po 10 – Dovis Bičkauskis ir Caleb Sutton, 8 – Domantas Pipiras, 7 – Tautvydas Pauliukėnas.

"Naftos-Uni-Akvaservis" ekipą šįkart palaikė itin gausus, tiesiog rekordinis būrys sirgalių – Klaipėdos kūno ir kultūros sporto salė buvo sausakimša, žmonės atsistoję ir susigrūdę rungtynes stebėjo tiesiog prie salės durų.

Atvyko ir būrys „Trakų“ sirgalių, tad atmosfera buvo puiki – liejosi skanduotės ir šūksniai. Klaipėdiečiai itin nuoširdžiai palaikė kovinguosius klaipėdiečius ir po rungtynių gyrė savo miesto komandą už pasiaukojamai atliktą darbą.

„Tai nuostabi diena! Klaipėdiečiai eliminavo NKL vicečempionus. Mūsų miesto komanda po pertraukos vėl sugrįžo į NKL elito būrį. Tai buvo padaryta juodu darbu, užsispyrimu ir kovingumu. Mūsų vyrai – tikri šaunuoliai“, - „Vakarų ekspresui“ sakė salėje rungtynes stebėję krepšinio sirgaliai.

Trenerių komentarai:

Rytis Vaišvila ("Naftos-Uni-Akvaservis" ekipos vyr. treneris): „Šiandien sirgaliai buvo tarsi šeštasis žaidėjas. Jų palaikymas buvo nuostabus. Tiesiog suteikė papildomos motyvacijos ir jėgų. Mes ir „Trakai“ – apylygės komandos, pergalę lėmė keli taškeliai. Atsipalaiduoti nežadame. Tikslai ir kartelė auga. Bandysime į Klaipėdą parvežti NKL medalius.“

Arvydas Straupis („Trakų“ ekipos vyr. treneris): „Mums čempionatas jau baigtas. Nieko nepadarysi, toks jau tas sportas. Mus pastaruoju metu persekiojo traumos ir ligos, be to, neturėjome lygiaverčių krepšininkų, kurie galėtų pakeisti startinio penketo žaidėjus. Esu labai dėkingas Karoliui Brusokui, kuris žaidė su sulūžusia ranka. Tiesiog nusiėmė gipsą ir kovojo. Taip pat mūsų centras Ignas Ramašauskas sirgo. Šioje ketvirtfinalio serija "Naftos-Uni-Akvaservis" ekipa buvo stipresnė, reikia juos pasveikinti su pergale. Ryčio Vaišvilos kariaunai linkiu tapti NKL čempionais.“

„Petrochemą sutriuškinusi „Sūduva-Mantinga“ pirmą kartą klubo istorijoje žais NKL finaliniame ketverte

02.04.2015

Marijamplės „Sūduva-Mantinga“ pirmą kartą klubo istorijoje žais Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) finalo ketverto turnyre. Ketvirtose ketvirtfinalio serijos rungtynėse marijampoliečiai svečiuose 71:90 (24:19, 11:21, 15:26, 21:24) sutriuškino Jonavos „Petrochemą“ ir serijoje iki trijų pergalių triumfavo rezultatu 3-1.

Rungtynes sėkmingiau pradėjo „Petrochemos“ krepšininkai, kurie po sudėtingo Tado Sebežiovo tritaškio įgijo penkių taškų persvarą - 7:2. Netrukus Paulius Kleiza atsakė tuo pačiu, tačiau po poros sėkmingų šeimininkų atakų, jonaviečiai ir vėl atstatė pranašumą - 11:5. Vėliau nei vienai

komandai nepavyko įgyti didesnio pranašumo, tiesa, kėlinio pabaigoje Ričardas Verbickas taikliu tolimu metimu Petrochemai dar kartą sugrąžino penkių taškų atotrūkį - 24:19.

Antrojo kėlinio pradžioje „Sūduva-Mantinga“ pagaliau persvėrė rezultatą - Tautvydas Kliučinykas ir Paulius Abramavičius pataikė po tritaškį ir marijampoliečiai įgijo minimalią persvarą - 24:25. Vėliau didesnių permainų neįvyko ir abu klubai didesniu atstumu varžovų nepaleido. Tiesa, paskutinėmis antrojo kėlinio sekundėmis idealią ataką su Ignu Labučiu priešakyje suorganizavę sūduviečiai padidino savo pranašumą iki penkių taškų - 35:40.

Po ilgosios pertraukos sugrįžusi „Sūduva-Mantinga“ neketino sustoti - sėkmingai puolime rungtyniavę svečiai laimėjo atkarpą 7:2 ir padidino turėtą persvarą iki dviženklės - 38:48. Tuo sėkmingas suvalkiečių žaidimas nesibaigė - Giedriaus Žibėno auklėtiniai pridėjo dar aštuonis taškus be varžovų atsako ir po Aurimo Kiežos baudų metimų, svečių persvara išaugo iki penkiolikos - 41:56. Netrukus Petrochema parodė gyvybės ženklus ir sugebėjo nežymiai priartėti - 50:61. Nepaisant to, bėgant paskutinėms trečiojo kėlinio minutėms, Aurimas Kieža pataikė iš toli, o Aivarui Kvedaravičiui pridėjus dvitaškį, Marijampolės klubo persvara pasiekė šešiolikos taškų ribą - 50:66.

Ketvirtasis kėlinys staigmenų nepateikė - „Petrochemos“ krepšininkams ir toliau sunkiai sekėsi surasti kelius link varžovų krepšio, o „Sūduva-Mantinga“ tuo pasinaudodama didino savo atotrūkį. Ketvirčio pabaigoje Tadas Sebežiovas dar pataikė tritaškį, tačiau netrukus tas pats Kvedaravičius atsakė dvitaškiu ir Marijampolės ekipos persvara buvo daugiau nei įtikinama - 63:83. Per likusį laiką jonaviečiai tik pavieniais veiksmais stengėsi pakeisti rungtynių baigtį, tačiau sūduviečių pranašumas buvo akivaizdus ir pastarieji užtikrintai žengė į lygos pusfinalį - 71:90.

„Sūduva-Mantinga“: Paulius Kleiza (5/6 trit.) 23, Aurimas Kieža 14, Aivaras Kvedaravičius 11, Paulius Petrilevičius (10 atk. kam.), Marius Valukonis ir Paulius Abramavičius po 8.

„Petrochema“: Tadas Sebežiovas 18, Henrikas Vorotnikovas 15, Aurimas Urbonas 11.

„Palanga“ keliauja į finalo ketvertą, „Perlui-MRU“ sezonas baigėsi

02.04.2015

Ketvirtosiose NKL ketvirtfinalio rungtynėse „Palanga“ savų žiūrovų akivaizdoje po itin įtemptos kovos 77:72 įveikė reguliaraus sezono nugalėtojus Vilniaus „Perlo-MRU“ krepšininkus ir iškovojo kelialapį į finalo ketvertą Raseiniuose. Be Antano Udro rungtyniavę vilniečiai ketvirto kėlinio pradžioje dar buvo priekyje, tačiau neatlaikė šeimininkų spaudimo, pralaimėjo rungtynes ir anksčiau nei planavo baigė sezoną.

T.Rinkūno vedama „Perlo-MRU“ ekipa pirmąjį kėlinį pradėjo rezultatyviai, bet palangiškiai kvėpavo į nugarą (13:16), o ketvirčio pabaigoje išsiveržė į priekį - 23:20.

Atkarpa 11:3 antrąjį kėlinį pradėjo V.Sirvydžio kariauna, kuri 15-ąją minutę įgijo dviženklį pranašumą (34:23). Tačiau sostinės krepšininkai rankų nenuleido ir po A.Žarskaus dvitaškio su kėlinio sirena komandas teskyrė vienas metimas - 38:36.

Po ilgosios pertraukos „Palanga“ surengė mini spurtą 6:0, bet į tai iškarto atsakė ir vilniečiai (44:40). Ketvirčio viduryje aikštėje pasirodęs jaunasis Dominykas Zupkauskas pelnė savo pirmuosius taškus ir taip pirmą kartą išvedė „Perlą-MRU“ į priekį (47:48). Vilniečiai trapią persvarą išlaikė iki kėlinio galo (53:55).

„Perlas-MRU“ nežadėjo sustoti ir, ketvirtį pradėję sausa atkarpa 7:0, įgijo 9 taškų pranašumą (53:62). Deividas Keburys pelnė 4 taškus iš eilės, Povilas Šakinis smeigė du tolimus šūvius ir „Palanga“ susigrąžino pirmaujančios komandos poziciją (66:64). Paskutinę kėlinio minutę sirgalių džiaugsmui Domininkas Matutis pataikė tritaškį ir komandos dalyvavo baudų metimo loterijoje. Ją laimėjo ir kėlialapį į finalinį ketvertą iškovojo V.Sirvydžio ekipa - 77:72.

„Palanga“: Travis Garrison 19 (5 atk. kam.), Domininkas Matutis 13 (5 rez. perd.), Deividas Anužis (5 atk. kam., 7 rez. perd.) ir Adomas Drungilas (7 atk. kam.) po 11, Povilas Šakinis ir Erikas Kubilius po 8.

„Perlas-MRU“: Tadas Rinkūnas 15, Tomas Černeckis 12, Alvydas Žarskus 10 (6 atk. kam.), Dominykas Domarkas 9.

NKL finalinis ketvertas Raseiniuose vyks balandžio 18-19 dienomis. Palangiškiai pusfinalyje susikaus su Klaipėdos „Nafta-Uni-Akvaservis“ krepšininkais.

„Ežerūno-Kario“ ir „Rasų“ serijoje prireiks penktųjų rungtynių

02.04.2015

Po dviejų iš eilės pralaimėjimų NKL ketvirtfinalio serijoje, svečiuose pergalę iškovojo ir lygybę (2-2) atstatė Molėtų „Ežerūnas-Karys“. Ketvirtadienį (04.02) Mindaugo Kildišiaus auklėtiniai sausakimšoje „Karpynės“ arenoje rezultatu 76:62 įveikė Raseinių „Rasus“. Tai reiškia, kad lemiamą, penktąjį, serijos mačą dėl kelialiapio į finalo ketvertą komandos žais šeštadienį (04.04) Molėtuose.

Pirmojo ketvirčio pabaigoje dviejų taškų persvarą (11:13) įgiję molėtiškiai likusioje rungtynių dalyje persvarą tik didino. Antro ketvirčio paskutinę minutę komandas skyrė rekordinis atstumas – 18:35. Trečiajame kėlinyje „Rasų“

žaidėjai kiek atkuto ir aptirpdė deficitą iki 45:51. Tačiau tai buvo viskas, ką 700 žiūrovų akivaizdoje sugebėjo padaryti Alberto Vilimo auklėtiniai. Paskutiniame ketvirtyje Tomo Galecko, Eimanto Narušio ir Manto Šerkšno pastangomis svečiai nutolo nepavejamai. Rungtynės baigėsi rezultatu 62:76 svečių naudai.

Raseiniškiai prametė net 11 baudų metimų (13/24), iš arti krepšį atakavo tik 33 proc. tikslumu (11/33) ir atkovojo gerokai mažiau kamuolių (29 prieš 42).

Nugalėtojams po 11 taškų pelnė Gintautas Matulis ir Tomas Galeckas, 10 pridėjo Deividas Kumelis, 9 – Žygimantas Šeštokas, 8 – Saulius Kuzminskas (9 atk. kam.), po 7 – Mantas Šerkšnas, Evaldas Baniulis ir Raimundas Ambrulaitis, 6 – Eimantas Narušis.

„Rasus“ į priekį tempė 19 taškų surinkęs Darius Marcinkevičius. 14 pridėjo Gediminas Butkus, 12 – Karolis Guščikas, 11 – Gierdius Kurtinaitis. Likę Raseinių komandos nariai tesukrapštė 6 taškus: 4 įmetė Valdemaras Savistjanovas, 2 – Edgaras Rupeika.

 
 
Dizainas: O.K.      Programavimas: MBT