Nuotr.: Foto koliažas/Dainius Lukšta
Nuotr. Foto koliažas/Dainius Lukšta

Pirmą kartą istorijoje 2021 metų Tokijo olimpinėse žaidynėse bus įtrauktas 3x3 krepšinis – žaibišku greičiu tobulėjanti, dinamiška klasikinio krepšinio atmaina, kuri prikaustė ne tik viso pasaulio žiūrovų, bet ir lietuvių akis.

Aurelijus Pukelis

Aurelijus  Pukelis
Komanda: Šakių Vytis
Pozicija: C, PF
Amžius: 26
Ūgis: 205 cm
Svoris: 100 kg
Gimimo vieta: Šilalė, Lietuva

Lietuvoje 3x3 krepšinis taip pat sparčiai populiarėja, o tai parodo faktas, kad turėsime rinktinę, kuri varžysis dėl patekimo į olimpiadą.

Lietuvos 3x3 krepšinio rinktinė gegužės pabaigoje Grace (Austrija) vyksiančiai olimpinei atrankai užregistravo preliminarų keturių žaidėjų sąrašą.

Tai – Aurelijus Pukelis, Darius Tarvydas, Paulius Semaška ir Modestas Kumpys, žaidėjai, kurie praėjusį klubinio krepšinio sezoną praleido Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL – VIKINGLOTTO).

Šiems keturiems į preliminarų rinktinės sąrašą įtrauktiems krepšininkams tai buvo labai malonus įvertinimas, o labiausiai nustebęs buvo Kumpys, kuris 3x3 patirties iš šių pavardžių turi mažiausiai.

„Labai geras jausmas, tikrai nesitikėjau, – atviravo krepšininkas. – Kai prieš savaitę važiavau į 3x3 turnyrą Sankt Peterburge, nebuvo jokios minties, kad galiu būti pakviestas atstovauti Lietuvos rinktinei olimpinėje atrankoje.

Daugiau fokusavausi į Lietuvoje vyksiantį 3x3 čempionatą. Kodėl nesitikėjau? Nežinau, geri dalykai atsitinka, kai nesitiki. Žinojau, kad bus treniruočių stovykla, kažkokia atranka, bet tikrai negalvojau, kad man paskambins, juolab, dieną po pasibaigusio NKL sezono.“

Jeigu Semaška, Pukelis ir Tarvydas turi gausios 3x3 turnyrų patirties po savo diržu, tai Kumpys gali pasigirti dalyvavimu vos vieneriose tarptautinėse varžybose – balandžio 26 dieną 194 cm ūgio atletas varžėsi Sankt Peterburge vykusiame „United League Europe 3x3“ turnyre.

Darius Tarvydas

Darius  Tarvydas
Darius  Tarvydas
MIN: 28.47
PTS: 16.41 (59.6%)
REB: 6.5
AS: 2.56
ST: 1.78
BS: 0.41
TO: 1.88
GM: 32

Vis dėlto klaipėdiečio demonstruojamas žaidimo stilius puikiai tinka trijulių krepšiniui. Kumpys turėjo puikų klubinį sezoną ir buvo vienas iš „Gargždų“ komandos lyderių, rinkdamas po 15 taškų, 8 atkovotus kamuolius ir 18,4 naudingumo balo.

Nuo 1 iki 4 pozicijos galinčiam žaisti Kumpiui tokie skaičiai užtarnavo vietą NKL simboliniame penkete, o ne vienas jo dėjimas pateko į geriausių lygos epizodų dešimtuką.

Pasak Kumpio, po tokio gero sezono buvo pasiūlymų iš aukštesnių lygų, tačiau jį nustebino trijulių rinktinės trenerio Dainiaus Novicko skambutis ką tik pasibaigus NKL atkrintamosioms.

„Treneris Dainius Novickas man paskambino 1-2 dienos po paskutinių sezono rungtynių ir paklausė, ar norėčiau atvykti į stovyklą ir pabandyti. Atsakiau, kad norėčiau, bet sutarėme, kad dar 10 dienų palauksiu pasiūlymų iš klubinio krepšinio komandų.

Per tą laiką konkrečių pasiūlymų nesulaukiau, atvykau į 3x3 stovyklą ir daugiau nebesimėčiau. Kai atvykau treniruotis, tada pradėjo eiti kalbos, plaukti pasiūlymai, tačiau jau buvau pasirinkęs savo kelią ir nesimėčiau“, – svetainei „nklyga.lt“ pasakojo krepšininkas

Jeigu Kumpys yra didžiausias netikėtumas šiame sąraše, tuomet Pukelis – ryškiausia ir mažiausiai klausimų kelianti pavardė. Nuo 2019 metų tarptautiniuose 3x3 turnyruose žaidžiantis 205 cm ūgio puolėjas yra tryliktas pagal FIBA trijulių krepšininkų reitingą ir olimpinę atranką pasitinką po įspūdingo klubinio sezono.

Pukelis NKL čempionate žibėjo ryškiausiomis spalvomis, kur atstovaudamas Šakių „Vyčiui“ rinko po 17,1 taško, 7,6 kamuolio ir 22,5 naudingumo balo, o toks pasirodymas iš Šilalės kilusiam krepšininkui atnešė sezono MVP apdovanojimą.

NKL dominavęs aukštaūgis sezono metu turėjo pasiūlymų iš Lietuvos krepšinio lygos (LKL) klubų, tačiau jų atsisakė. Priežastis – noras su 3x3 rinktine iškopti į olimpiadą.

Jeigu Pukelis būtų išvykęs į LKL ekipą, kuri pretenduoja žaisti atkrintamosiose, žaidimas trijulių rinktinėje pakibtų ore, nes atrankos turnyras Šveicarijoje prasideda gegužės 26-ąją, o tokiu metu aukštaūgis greičiausiai dar varžytųsi LKL arenose.

Vis dėlto NKL dominavęs atletas dėl savo sprendimo nesigaili ir, anot jo, žaidimas rinktinėje buvo jo prioritetas.

„Remiantis dabartiniais rezultatais, vadinasi, kad nesuklydau prieš sezoną priimdamas tokį sprendimą, viskas pasiteisino. Kryptingai link to ėjau, dirbau ir pagaliau po truputį matosi rezultatas“, – kalbėjo krepšininkas.

Pagyrų Pukeliui taip pat negailėjo komandos draugas Kumpys. Jis teigia suprantantis, kodėl Aurelijus nepersikėlė į LKL ir mato savo bendražygį kaip geriausią Lietuvos trijulių krepšinio žaidėją.

„Su Pukeliu viskas labai paprasta, jis yra elitinis 3x3 žaidėjas pasaulyje, netoli dešimtuko, o Lietuvoje – numeris vienas. Per treniruotes jis man daug pataria, matosi, jog žmogus žino, ką daro. Žmogus pamatuoja savo energiją, kokį judesį padaryti, kokio nedaryti“, – mintis dėstė Kumpys.

Nuotr. FIBA

Dėl 3x3 olimpinės svajonės sezoną aukštesniame lygyje aukojo ir Tarvydas, kuris su Jonavos „CBet“ tapo NKL čempionu ir per mačą rinko po 16,4 taško. Tai – ketvirtas aukščiausias rodiklis visoje lygoje.

Visą sezoną siekto tikslo patekti į Lietuvos trijulių rinktinę Tarvydas neslepia ir džiaugiasi tokiu pasiekimu, tačiau pabrėžia – iki gegužės 18 dienos ketveriukė gali keistis, nes per šį laikotarpį išaiškės, ar į rinktinę galės pretenduoti LKL rungtyniaujantys Utenos „Juventus“ žaidėjai – Ignas Vaitkus, Žygimantas Skučas, Vytautas Šulskis, Aurimas Urbonas ir Gintautas Matulis.

Be to, prie rinktinės gali prisijungti ir Paulius Beliavičius bei Marijus Užupis, kurie sveiksta po traumų.

„Jaučiuosi gerai, bet darbas dar nebaigtas. Reikia kuo geriau pasiruošti ir kuo geriau pasirodyti atrankoje. Aišku, šitas sąrašas dar nėra galutinis ir dar nesijaučiu 100 procentų užtikrintas, kad tikrai važiuosiu į atranką, bet jausmas tikrai geras, jog apskritai bent esu preliminariame sąraše. Nepamirškime, kad pagrindinis tikslas vis dėlto yra olimpiada. Kad pateksiu į olimpinę atranką, tai dar nieko nereiškia, atsiras spaudimas laimėti ją ir patekti į žaidynes“ – džiaugtis neskubėjo Tarvydas.

Atsargus buvo ir ketvirtasis Lietuvos 3x3 rinktinės narys Semaška. Šį sezoną Šakių „Vyčio“ atakoms dirigavęs ir su Pukeliu du prieš du derinį gludinęs 185 ūgio varikliukas yra laimingas dėl tokios galimybės, tačiau, anot jo, niekas dar neaišku.

„Labai apsidžiaugiau pamatęs, kad esu tarp 4 žaidėjų, bet kaip ir rašė, sudėtis nėra galutinė. Dirbu savo darbą, darau, ką moku, sportuojame, ruošiamės, o kaip bus, taip. Esu laimingas, jog turiu tokią galimybę būti stovykloje, padėti, o jeigu būsiu reikalingas, būsiu labai laimingas, galėdamas atstovauti Lietuvai“, – pasakojo Semaška.

Visi į trijulių rinktinės preliminarų sąrašą patekę krepšininkai fiziškai turėjo nelengvus klubinius sezonus, ant savo pečių tempė komandas į atkrintamąsias ir ant parketo praleisdavo mažiausiai po 25 minutes, o NKL čempionato metu dalyvavo įvairiuose 3x3 turnyruose. 

Praėjus vos savaitei po NKL finalo ketverto krepšininkai turėjo važiuoti į Kaune vykstančią rinktinės stovyklą ir iš naujo ruoštis kitam – 3x3 sezonui.

Pukelio teigimu, sezonas jam buvo nelengvas, tačiau galimybė sudalyvauti olimpinėse žaidynėse nugali viską.

„Toks mūsų gyvenimas. Visgi patys pasirinkome šią sporto šaką. Dabar turime tokį neeilinį šansą sudalyvauti atrankoje ir galbūt išvažiuoti į Tokijo olimpines žaidynes, todėl dedame visas pastangas bei negalvojame apie poilsį. Visi kantriai dirba, stengiasi, iš visų matosi noras.

Šiai dienai treniruočių stovykloje nematau nė vieno žmogaus, kuris būtų nepatenkintas kažkuo, visgi tai yra galimybė atstovauti Lietuvos rinktinei. Manau, kad beveik kiekvienas vietoje atostogų pasirinktų važiuoti į olimpinę atranką dėl galimybės sudalyvauti žaidynėse“, – motyvuotas buvo krepšininkas.

Tuo metu Kumpys sako, jog yra turėjęs daug sunkesnių sezonų ir laikas „Gargžduose“ jo pernelyg neišvargino.

„Iš tikrųjų nepasakyčiau, kad buvo pats sunkiausias sezonas mano karjeroje. Tiek fiziškai, tiek psichologiškai užsienyje yra buvę žymiai sunkiau. Koronaviruso situacija pakoregavo sezono tvarkaraštį ir jis truko tik 6 mėnesius.

Treniruočių grafikas taip pat nebuvo intensyvus, neturėjome dviejų varginančių treniruočių per dieną. Todėl rezervų ir noro po sezono yra daug. Labiausiai domina, kad mane pasitinka nauji iššūkiai, nes 3x3 krepšinyje nesu labai patyręs.“

Nuotr. FIBA.com

Rinktinės ketveriukė yra ne kartą žaidusi vienas prieš kitą klubiniame krepšinyje, Semaška ir Pukelis praėjusį sezoną kartu rungtyniavo Šakiuose, o prie šio dueto 3x3 turnyre Sankt Peterburge prisijungė ir Kumpys, tačiau visas pilnas ketvertukas vienoje komandoje atsidūrė pirmą kartą.

Kaip šis naujai suburtas ketvertas jaučiasi būdamas kartu? Pasak Tarvydo ir Kumpio, labai gerai, tačiau iki pilnos laimės reikia laiko.

„Visi esame ganėtinai seniai pažįstami, esame žaidę tiek kartu, tiek vienas prieš kitą. Aišku, 3x3 konceptas skiriasi, reikia pajausti vienas kitą. Tiesiog reikia laiko, nes realiai dar neturėjome salėje tokios treniruotės, kad mūsų ketvertas žaistų prieš kitą komandą. Man šių vyrukų žaidimo braižas žinomas ir mėginu prisitaikyti, o ne juos pakeisti“, – pozityviai kalbėjo Kumpys.

„Sunku pasakyti, nes visiems kartu dar neteko žaisti, nes iki šiol buvo fizinis pasiruošimas ir turėjome vos kelias treniruotes salėje, kur dirbome individualiai, – komandos draugui pritarė Tarvydas. – Negaliu nuspėti, kaip jausimės kartu aikštelėje, bet, manau, reikia laiko ir viskas bus gerai. Visi yra puikūs žmonės, puikiai sutariame tiek už aikštelės ribų, tiek treniruotėse.“

Lietuvos rinktinė olimpinėje atrankoje pateko į B grupę, kur surems ginklus su Kazachstano, Pietų Korėjos, Belgijos komandomis bei pirmąjį reitingą pasaulyje turinčios Amerikos rinktine.

Iš grupės į atkrintamąsias patenka 2 geriausios komandos, o norint iškovoti kelialapį į Tokijo olimpiadą, lietuviams reikia užimti bent trečiąją vietą – patekti į finalą, arba iškovoti pergalę mače dėl trečiosios vietos.

Kelias ilgas ir sunkus, reikės daug sėkmės ir ryžto, tačiau ketveriukė įsitikinusi – šansų yra ir bus metamos visos pastangos, kad pirmą kartą į olimpines žaidynes įtrauktame 3x3 krepšinio turnyre butų įrašytas Lietuvos vardas.

„Aišku, reikės šiek tiek sėkmės, bet minimalus planas – finalas. Jeigu sėkmė lydės, tai gali ir su trečia vieta išeiti į olimpiadą, – ambicijų neslėpė Kumpys. – Kokie šansai? Kaip burtai suves į ketvirtfinalį, nuo to labai priklausys, nes atkrintamųjų pradžioje gali gauti labai stiprią komandą ir važiuoti namo. Čia yra 50 prieš 50. Labai sunku spėlioti 3x3 krepšinyje, nes gali įmesti 4 netikėtus tritaškius su šiek tiek sėkmės ir laimėsi rungtynes.“

„Šansai yra geri ir tikiuosi, kad pateksime į olimpiadą, – galimybėmis taip pat neabejojo Tarvydas. – Aš tikiu mūsų žaidėjais, tikiu savimi, o prognozuoti kažko drastiško aš tikrai nenoriu. Sportas yra nenuspėjamas ir nežinai, kada pasitaikys bloga diena. Žinoma, tikiuosi geriausio, turime labai pajėgią sudėtį, o su ja – visas galimybes užimti bent trečiąją vietą ir patekti į olimpiadą.“

Pasak Pukelio, 3x3 krepšinis yra nenuspėjamas ir prasitarė, jog vietos klaidoms nebėra.

„Viską lemia daug faktorių: kaip tą dieną jausiesi, ar metimai sukris. Aišku, klaidų daryti jau nebegalima, čia jau reikia žaisti iš natų, nes kiekviena smulkmena gali kainuoti labai brangiai. Jeigu išeisime iš grupės, pateksime į ketvirtfinalį, kuris yra pavojingiausias etapas, nes pralaimėjus iškart važiuoji namo. Jis yra iš vienerių rungtynių – pats skaudžiausias etapas. Šansų tikrai turime nemažai, o ar pavyks viską įgyvendinti, pamatysime gegužės pabaigoje“, – užbaigė aukštaūgis.

Komentarai:
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.