Nuotr.: „BasketNews.lt“ iliustracija
Nuotr. „BasketNews.lt“ iliustracija

Nuo 1999 metų gyvuojantis Kretingos krepšinio klubas pirmą kartą istorijoje iškovojo Regionų krepšinio lygos (RKL) taurę ir sportiniu principu įgijo teisę iškopti į dar neregėtas aukštumas – Nacionalinę krepšinio lygą (NKL).

Pergalės euforijai pasibaigus, Kretingos ekipos vadovybė kibo į darbus. Klubui reikėjo įtikinti NKL, jog komandos lygis išaugo ne tik krepšinio aikštelėje, bet ir už jos ribų. RKL ir NKL reikalavimai kardinaliai skiriasi: antrame pagal pajėgumą Lietuvos krepšinio divizione būtina mažiausiai 500 vietų arena su didelėmis erdvėmis ir bent 80 tūkstančių eurų siekiantis biudžetas.

Palyginimui, praėjusį sezoną „Kretingos“ biudžetas siekė pusę tiek, kiek reikia NKL lygai – 40 tūkstančių, o savo namų rungtynes klubas žaidė senutėlėje Kretingos sporto mokyklos salėje.

Vis dėlto po intensyvių dviejų savaičių darbo klubo atstovams pavyko įtikinti NKL administraciją ir gegužės 25-ąją įvykusiame posėdyje nuspręsta – sparčiai augančiai Kretingos ekipai pateiktas pasiūlymas žaisti NKL. Tik viena sąlyga – debiutinį savo sezoną „Kretinga“ turės žaisti vien tik išvykose. To priežastis – Kretingoje nėra NKL reikalavimų atitinkančios arenos.

„NKL supranta savo vaidmenį krepšinio piramidėje ir privalo būti lanksti, taikydama išimtis RKL klubams, – nutarimą komentavo NKL direktorius Giedrius Grybauskas. – Mus džiugina, kad NKL klubai buvo supratingi ir suteikė išimtį, neatmetė Kretingos klubo prašymo žaisti NKL bei leido jiems vieną sezoną žaisti tik išvykose, ką praėjusį sezoną darė Vilkaviškio „Perlo“ klubas.

Mes įvertinome, jog tokios sąlygos – t.y. žaidimas išvykose daro didesnį poveikį vietos valdžios institucijoms priimant sprendimus dėl greitesnių veiksmų, sprendžiant arenos klausimus.“

Kretingos ekipai dešimtmetį vadovaujantis treneris Arimantas Mikaločius džiaugėsi tokiu lygos sprendimu bei dėl to, jog niekada nenuleido rankų ir galiausiai pasiekė NKL lygą su savo gimtojo krašto komanda.

„Labai geras jausmas, visuomet svajojau, jog išeisime į dar aukštesnį lygį. Buvo minčių palikti komandą ir pačiam treniruoti aukštesnės lygos komandą, tačiau visko nemečiau, nepalikau ir sunkiu darbu išėjome į NKL.

Esu labai patenkintas rezultatu, džiaugiuosi, kokie žmonės mane supa, kiek yra daug aplink savanorių, gerų rėmėjų. Kai visi sužinojo naujienas, pradėjo skambinti, sveikinti ir išreiškė palaikymą: „Arimantai, jūs tik bandykite, kovokite, o mes padėsime, kuo galėsime“. Turintys tokį užnugarį esame drąsūs ir savo pirmajame sezone bandysime nužygiuoti kuo toliau“, – kalbėjo treneris.

Komplikuotos arenos statybos

Nuotr. „BasketNews.lt“ nuotrauka

Savo areną kretingiškiai galėjo turėti jau šių metų gruodį ir išvykose žaisti ne visą sezoną, o tik jo pradžioje – spalio bei lapkričio mėnesiais. Vis dėlto modernaus sporto komplekso statybas įklampino pirmoji rangovė – „LitCon“ įmonė.

Pagal 2015 metų sudarytą 6,3 milijono eurų sutartį arena su baseinu Kretingoje turėjo būti užbaigta iki 2021-ųjų gruodžio, tačiau praėjusių metų pradžioje statybas koordinuojanti įmonė nustojo vykdyti darbus, kas privertė savivaldybę nutraukti įsipareigojimus bei ieškoti kito rangovo.

Vis dėlto rebusas buvo greitai išspręstas, šių metų kovo pabaigoje Kretingos rajono savivaldybė pasirašė naują sutartį su Vilniaus įmone „HSC Baltic“, kuri įsipareigojo užbaigti statinį per dvejus metus. 

Anot „Kretingos“ trenerio Mikaločiaus, arena yra užbaigiamojoje stadijoje ir tikisi, jog naujuose namuose pavyks atidaryti 2022-2023 metų sezoną.

„Posėdyje su NKL valdyba buvo ir Kretingos miesto meras Antanas Kalnius. Aš sakiau, jog mūsų statomos arenos baigtumas yra apie 90 procentų, o meras patvirtino, jog arenos statymo progresas siekia 99 procentus. Kalbu apie pačią areną, dar šalia bus baseinas, kuris yra pradinėje rengimo stadijoje.

Arenoje yra viskas: parketas, krepšiai, švieslentės, tribūnos, beveik įrengtos visos rūbinės – liko labai mažai. Pabaigti statybas mes turime vienerius metus ir vieną mėnesį, nes NKL mums davė terminą iki 2021-ųjų liepos 1 dienos. Manau, kad neįvykdyti šio uždavinio per tokį ilgą laiką yra praktiškai neįmanoma“, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ pasakojo specialistas.

Nuotr. „BasketNews.lt“ iliustracija

NKL nuosprendyje priimti Kretingos ekipą į lygą yra dar vienas punktas. Jeigu areną bus spėta pastatyti dar besitęsiant 2021-2022 metų sezonui, klubas, užuot rungtyniavęs vien tik išvykose, galės pasidžiaugti namų atmosfera bei pirmenybes užbaigti naujoje arenoje.

Vis dėlto, pasak „Kretingos“ stratego Mikaločiaus, toks scenarijus sunkiai tikėtinas.

„Labai sunku priimti tokį sprendimą, net jei ir pabaigtume įrengti areną vasario, kovo mėnesį, nesinorės lysti į nepatikrintą produktą. Reikia licencijavimo, sutvarkyti visus popierius ir krepšiai turi būti su LED lemputėmis.

Norime pilnai pasiruošti ir tada eiti, nelabai norėtume skubėti. Juo labiau, kad geriausiu atveju statybos bus užbaigtos antroje sezono pusėje ir 7-8 rungtynėms lysti į nepatikrintą areną nėra logiška. Nelabai realu, kad sezoną pabaigsime savo arenoje“, – abejojo geriausias praėjusio sezono RKL treneris.

Nepatenkintas prašymas žaisti Palangoje

Nuotr. D.Lukšta

Neturėdama NKL reikalavimų atitinkančios arenos ir nenorėdama visų sezono rungtynių žaisti išvykose, Kretingos ekipa bandė ieškoti laikinų namų, kur galėtų prisiglausti. Realiausias variantas buvo vos už 11 kilometrų nuo Kretingos stovinti Palangos arena, kurioje žaidžia „Kuršių“ ekipa.

Visgi NKL tokio kretingiškių prašymo nepatenkino. Pasak lygos direktoriaus Grybausko, sprendimas neleisti laikinai apsistoti Palangoje priimtas norint apsidrausti dėl įvairių priežasčių. Pagrindinė iš jų – COVID-19 pandemija.

„Prašymo žaisti Palangoje mes negalėjome patvirtinti dėl nežinomos COVID-19 situacijos ateityje ir dėl prevencinės dalies: prasidėjus ketvirtajai koronaviruso bangai mūsų čempionato tvarkaraštis gali būti pakeistas, todėl nežinodami situacijos dėl pandemijos grėsmes nenorėjome dviejų komandų – „Kretingos“ bei „Kuršių“ sudėti į vieną areną. Labai sunku dėlioti tvarkaraštį, kai dvi komandos žaidžia vienoje arenoje. Gali nukentėti televizijos transliacijos, treniruočių procesas ir t.t“, – argumentus vardijo NKL direktorius.

Kretingos klubo atstovai turi kitą versiją. Anot trenerio Mikaločiaus, kretingiškių prašymui laikinai namų rungtynes žaisti Palangoje NKL pritarė, tačiau kelią užkirto kai kurios antrojo ešelono lygos ekipos. Priežastis – konkurencija.

„NKL patenkino šitą prašymą, tačiau kai kurie klubai buvo kategoriškai prieš. Nenorėčiau vardinti jų pavadinimų, nesinori tų pykčių, bet kai kurios komandos primygtinai sakė, kad arba mes žaidžiame savo arenoje, arba tik išvykose. Iškart pasakėme, kad mums tinka antras variantas, nes norime žaisti NKL.

Gali būti, kad antroje turnyrinės lentelės pusėje dažniausiai esančios komandos, kurios kovoja dėl išlikimo lygoje, turi mažesnius biudžetus, tai joms kur kas geriau, kai naujas klubas žais tik išvykose. Namuose būtume dar pavojingesni, o dabar reikės važiuoti svetur, kur taškus iškovoti bus labai sunku“, – kalbėjo 31-erių specialistas.

Tokios pačios nuomonės buvo ir Kretingos ekipą į RKL čempionų titulą atvedęs Domininkas Matutis. Įžaidėjas prasitarė, jog labiausiai nepatenkinta šiuo kretingiškių prašymu buvo praėjusį sezoną ketvirtfinalyje savo žygį užbaigusi Palangos „Kuršių“ komanda.

„Lyga tikrai galėjo suteikti galimybę žaisti namų rungtynes Palangoje. Sklinda kalbos, jog Palangos „Kuršių“ klubo vadovai nenorėjo priimti mūsų žaisti jų arenoje, todėl teks aiškintis su jais ir suvedinėti sąskaitas rungtynių metu. Žaisime iš arenos (juokiasi). Manau, kad kai kurios artimos pajūrio komandos tiesiog bijo konkurencijos ir nori, jog visuomet žaistume jų tvirtovėje“, – apie taktišką kitų klubų poziciją kalbėjo Matutis.

Vis dėlto kretingiškių vairininkas Mikaločius dėl žaidimo vien tik išvykose pernelyg nesijaudina. NKL žemėlapyje ryškiai dominuoja Žemaitija ir šiame regione kitą sezoną žais 8 komandos iš 14. Pasak trenerio, išvykos nebus tolimos ir savo komandos žaidimo namuose pasiilgę sirgaliai atvažiuos palaikyti į kitus miestus.

„Neabejoju, jog mūsų sirgaliai atvažiuos į Palangą, Klaipėdą, Gargždus ar Šilutę. Tikiu, kad kai kuriose išvykos rungtynėse sukursime geresnę atmosferą nei kai kurios namų komandos. Labai tikiu fanais, kad jie mums palaikys net ir sunkiais momentais. Esame žemaičiai, kovosime iki galo ir į kiekvienas rungtynes eisime, kaip į karą. Tas charakteris padės laimėti papildomų rungtynių“, – optimizmu tryško strategas.

Planuose – ženkliai išaugęs biudžetas

Nuotr. RKL

NKL nuostatai diktuoja, jog komandai, norinčiai žaisti pirmenybėse, privalu surinkti mažiausiai 80 tūkst. eurų biudžetą. Ne išimtis ir naujokei „Kretingai“, kurios praėjusio sezono pinigų krepšelis siekė puse tiek – 40 tūkstančių.

Pasak kretingiškių trenerio Mikaločiaus, komanda jau yra pasiekusi žodinius susitarimus su rėmėjais ir miesto savivaldybe. Per debiutinį savo sezoną NKL klubas sieks aukštų rezultatų ir biudžetas augs nuo 2,5 iki 3 kartų, o iš Kretingos valdžios bus prašoma papildomų bonusų.

„Su rėmėjais viskas yra apkalbėta, visi laukė žinių, ar būsime priimti į NKL. Negalėjau pažadėti jiems, kad tikrai pateksime, todėl rėmėjai tikslių sumų man kol kas neatskleidė. Finansavimas iš rėmėjų bei savivaldybės pusės yra labai pozityvus. Manau, kad tikrai be problemų surinksime 80 tūkstančių, tačiau būkime biedni, bet teisingi, su tuo 80 tūkst. tu būsi patrankų mėsa. Mes planuojame surinkti didesnį biudžetą, kuris sieks mažiausiai 100 tūkstančių, kad lygoje nebūtume pastumdėliai, plius prisideda kelionių išlaidos.

Taip pat prašysime rėmėjų, kad tas biudžetas būtų dar didesnis ir kitos komandos negalėtų iš mūsų tyčiotis. Aišku, dar prašysime, kad savivaldybė skirtų autobusą kelionėms, apmokėtų treniruočių nuomos išlaidas ir su kažkur 100 tūkstančių biudžetu tikrai galėsime pakonkuruoti“, – ambicijų nestokojo strategas.

Išsaugotas lyderis

Nuotr. RKL

RKL titulu pažymėtame 2020-2021 metų sezone „Kretingą“ į priekį tempė 182 cm ūgio gynėjas Matutis. Vietiniu Kretingoje laikomas klaipėdietis reguliariajame sezone rinko po 14,6 taško bei 5,2 rezultatyvaus perdavimo, o komandą į priekį dar kartą timptelėjo svarbiausiose sezono rungtynėse – finale.

Kovoje dėl trofėjaus su Vilniaus „Rivile“ Matutis pelnė 22 taškus, pataikė 5 iš 10 tritaškių, atliko 5 rezultatyvius perdavimus ir surinko 25 naudingumo balus. Toks gynėjo pasirodymas garantavo ne tik RKL trofėjų, bet ir finalo MVP apdovanojimą.

Norėdama išsaugoti savo varikliuką, „Kretinga“ sudirbo labai greitai ir su Matučiu pasiekė žodinį susitarimą, kad jeigu klubas iškops į NKL, įžaidėjas liks jo gretose. Parašai dar nėra sudėti, bet pats Matutis teigė, jog veikiausiai kitą sezoną į NKL sugrįš vilkėdamas „Kretingos“ marškinėlius.

Praėjusį sezoną Kretingos ekipai taip pat atstovavo Eurolygos patirties turintis krepšininkas, 39-erių buvęs Klaipėdos „Neptūno“ puolėjas Vytautas Šarakauskas. Savo malonumui rungtyniaujantis 204 cm ūgio puolėjas buvo naudingiausias „Kretingoje“, per 17 rungtynių vidutiniškai rinkęs po 14,7 taško, 7,9 atkovoto kamuolio bei 21,7 naudingumo balo.

Ar Šarakauskas liks komandoje, pasak Mikaločiaus, neaišku. Treneris tikino, jog su veteranu dėl ateities dar nekalbėjo ir davė laiko atsipūsti po sunkaus sezono, tačiau pabrėžė, jog mėgins prikalbinti vieną savo lyderių pasilikti ir dar galutinai nekabinti sportbačių ant vinies.

Pasak paties Šarakausko, jo šansai likti Kretingoje – migloti.

„Aš jau baigiau karjerą prieš trejus metus. Turiu darbą, koncentruojuosi į jį ir apie ateitį krepšinyje negalvoju. Kol kas iš „Kretingos“ neturiu jokio oficialaus pasiūlymo ir apie tai visiškai negalvoju“, – lakoniškai atsakė krepšininkas.

Nuotr. RKL

Tikslai

NKL vartus praversianti Kretingos ekipa nestokoja ambicijų ir turnyrinės lentelės dugne tūnoti nežada. Pasak trenerio Mikaločiaus, pirmojo sezono NKL tikslas – patekti į atkrintamąsias.

„Vienareikšmiškai – atkrintamosios, jeigu ten pateksime žaisdami vien išvykose, manau, rezultatas bus labai geras. Nelabai galime sau kelti aukštų tikslų, nes esame debiutantai. Jeigu pavyks pakilti aukščiau, tikrai labai džiaugsimės. Nesiruošiame būti patrankų mėsa, norisi pajusti atkrintamųjų dvasią ir nesivilkti turnyrinės lentelės pabaigoje“, – pasakojo strategas.

Šešis sezonus NKL praleidęs Matutis kalbėjo kiek atsargiau. Pasak gynėjo, svarbiausia – neiškristi.

„Manau, kad tikslas yra nenukristi žemiau turnyrinės lentelės vidurio. Per pirmąjį varžybų ratą reikės apsižiūrėti, ko mums trūksta. Žiūrėsime, kokios grandys silpnos, galbūt reikės pasipildyti.

Svarbiausia yra per pirmuosius metus išlikti lygoje, iššokti aukščiau bambos. Svarbiausia – būti konkurencingiems, išlikti viduriuke, o jeigu pavyks patekti į atkrintamąsias, manau čia būtų labai neblogas rezultatas“, – dėstė RKL finalo MVP.

Komentarai:
Ši naujiena dar neturi komentarų. Būk pirmas, išreiškęs savo nuomonę!
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.